Szlaki w Beskidach – czym się charakteryzują i jaką trasę wybrać?

szlaki beskidy

W oczach wielu pasjonatów górskich wędrówek Beskidy stanowią pożądany cel podróży. Szlaki w Beskidach zachwycają wspinających się przepięknymi widokami na trasie i zapierają im dech w piersiach nieziemską panoramą na szczycie. Większość tras jest dostępna dla turystów przez 12 miesięcy, co czyni z nich interesujące miejsce rekreacji niezależnie od pory roku. Szlaki turystyczne w Beskidach, które choć co do zasady są niezwykle urokliwe, to znacznie się od siebie różnią. Z tego powodu, wybierając optymalną dla siebie trasę, warto zwrócić uwagę na indywidualne możliwości czasowe, fizyczne i indywidualne oczekiwania. Jakie są najlepsze szlaki w Beskidach? Postaramy się nieco doradzić zdobywcom górskich szczytów w tym niełatwym wyborze.

Magia Beskidów i szlaki dla miłośników gór

Beskidy to grupa pasm górskich znajdujących się w Karpatach, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród miłośników malowniczych krajobrazów i wielokilometrowych wspinaczek. Zachodnia granica Beskidów biegnie wzdłuż rzeki Beczwy w Czechach, a wschodni pas graniczny wydziela rzeka Czeremosz na Ukrainie. Beskidy przebiegają przez terytorium Polski: od Żywiecczyzny aż do głęboko wysuniętych na wschód Bieszczad. Szlaki w Beskidach od lat wzbudzają zainteresowanie przyjezdnych i stanowią ciekawą alternatywę dla tłocznych miejscowości w pobliżu Tatr. Beskidy są wymarzonym miejscem na kilkudniowy wypoczynek w zjawiskowej scenerii. Monumentalne, olśniewające łańcuchy górskie w tle, bogactwo flory i fauny oraz pierwotny spokój zawisły w krystalicznie czystym powietrzu, stanowiąc naturalną wizytówkę całego regionu. Szlaki w Beskidach zachwycają urodą i zróżnicowaniem poszczególnych tras. Większość z nich można przemierzać przez cały rok, co czyni z nich idealny wybór dla wszystkich osób marzących o aktywnym wypoczynku na łonie natury.

Szlaki w Beskidach - garść ciekawych propozycji

Szlaki w Beskidach charakteryzują się zróżnicowanymi walorami. Przed wyprawą w góry warto dowiedzieć się o nich nieco więcej, by zagwarantować sobie satysfakcjonujący wypoczynek. Oto kilka przykładów polecanych przez nas tras.

szlaki beskidy 1

Beskid Żywiecki: od Przełęczy Krowiarki na szczyt Babiej Góry

Nie bez powodu trasie tej nadano miano jednego z najpiękniejszych szlaków w Beskidach, uszczegóławiając, w Beskidzie Żywieckim. Początek szlaku znajduje się na Przełęczy Krowiarki. Drogę prowadzącą przez Sokolice wypełniają zachwycające krajobrazy, które znacznie umilają wspinaczkę. Następnie, należy skierować się na szlak czerwony prowadzący na Babią Górę. Mimo że trasy tej nie można określić mianem długiej, to dla wielu osób może stanowić duże wyzwanie ze względu na liczne podejścia. Z pewnością warto przeznaczyć sobie kilka godzin na pokonanie całej trasy.

Trasa od Bystrej na Szyndzielnię i Klimczok

Ten 15-kilometrowy, doskonale opisany szlak przyjmuje postać pętli, która rozpoczyna się w Bystrej i stamtąd prowadzi na Szyndzielnię i Klimczok. Ważny punkt orientacyjny trasy stanowi Stefanka, klimatyczne schronisko, powszechnie lubiane i często odwiedzane przez turystów. Ścieżka jest bardzo wyraźnie oznaczona, szczególnie w pobliżu szczytu. Pod szczytem mieści się schronisko na Klimczoku, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na dalekie Tatry. Jest to jeden z najbardziej lubianych przez turystów szlaków w Beskidach.

Trasa z Ostrego przed Dolinę Zimnika na Skrzyczne

Jest to idealna trasa dla osób poszukujących malowniczych szlaków w Beskidach, z których można w pełnej krasie podziwiać wschód słońca. Ten przyjemny, mało wymagający szlak obfituje za to w wiele zjawiskowych punktów znajdujących się głównie na fragmencie trasy wiodącej od Malinowskiej Skały aż po Skrzyczne. Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, na którym można odnaleźć także schronisko PTTK.

szlaki beskidy 2

Trasa z Nowego Targu Kowaniec na Turbacz

Droga na Turbacz o wysokości 1310 m n.p.m. należy w Beskidach do najpopularniejszych szlaków. Wspinaczkę można rozpocząć z wielu punktów, z pewnością doskonałym wyborem będzie tutaj miejscowość Nowy Targ. Droga ciągnie się przez Polanę Brożek, Polanę Sralówki, Halę Bukowinę Waksmundzką, Wisielakówkę i kończy się w Schronisku pod Turbaczem. Droga w jedną stronę zajmuje około 3h.

Beskidy miejscem doskonałej rekreacji

Beskidy z pewnością stanowią idealny punkt turystyczny zarówno dla doświadczonych wędrowców, jak i wszystkich osób, które pragną rozpocząć swoją przygodę z górskimi trasami w malowniczej scenerii. Szlaki w Beskidach cechują się ogromną różnorodnością. Wybierając się w trasę, należy pamiętać, że wiele z nich stanowi poważne wyzwanie, do którego warto wcześniej odpowiednio się przygotować. Oprócz wyboru wygodnych butów, pojemnych plecaków, nie należy zapominać o zaznajomieniu się ze szczegółami dotyczącymi tras. Życzymy Wam satysfakcjonującego zdobywania szczytów na szlakach turystycznych w Beskidach!

Share on facebook
Facebook
OSTATNIE POSTY
ŚLEDŹ NAS
Share on facebook
Facebook