Beskid Niski oraz Pogórze Karpackie są regionami turystycznymi, które choć nie są tak popularne jak Tatry i w których nie ma wysokich szczytów górskich, to jednak są miejscem, które warto zobaczyć, gdzie znaleźć można wiele atrakcji turystycznych takich jak piękne drewniane kościółki (np. w Binarowej koło Biecza czy też w Sękowej koło Gorlic), wyjątkowe skanseny (np. Karpacka Troja w Trzcinicy), parki i rezerwaty (np. Skameniałe Miasto w Ciężkowicach) oraz wiele innych, o których będziemy stopniowo pisać w serii Warto zobaczyć w Beskidzie Niskim i na Pogórzu Karpackim.
Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami atrakcji turystycznych oraz do odwiedzenia magicznego Beskidu Niskiego oraz Pogórza Karpackiego. Nocleg mogą Państwo znaleźć w naszym ośrodku Wczasy Pod Gruszą.
Nieznajowa – opuszczona łemkowska wieś w Beskidzie Niskim
W Beskidzie Niskim wiele jest miejscowości, które zostały opuszczone. Jedną z nich jest Nieznajowa, wioska, której sama nazwa jest tajemnicza i zachęcająca, by to miejsce odzwiedzić.
Nieznajowa jest miejscem nieskażonym obecnością ludzi, gdzie można wypocząć nad potokiem Zawoja, która wpada do Wisłoki, na łące wsłuchując się w ciszę, czy też spacerując i podziwiając piękne okolice.
Dawniej w tej wiosce mieszkało ok. 250 osób. Po II drugiej wojnie światowej w 1947 roku większość mieszkańców wysiedlono na tereny ZSRR w ramach „dobrowolnego” przesiedlenia.
Dziś w tym miejscu nie mieszka nikt, w okresie letnim czynna jest natomiast chatka studencka. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z Nieznajowej oraz innych opuszczonych wiosek w Beskidzie Niskim.
Szlakiem UNESCO – drewniany kościół w Binarowej
Na liście UNESCO znajduje się 890 miejsc i obiektów, z których 8 znajduje się w województwie małopolskim, w tym m.in. drewniany kościół w Binarowej.
Świątynia powstała ok. 1500 r., a na listę UNESCO została wpisana w 2003 r. Przepiękne jest wnętrze kościoła, w którym na ścianach i na stropie znajdują się wyjątkowe malowidła.
Oprócz polichromii warto też zwrócić uwagę na wystrój kościółka: rzezbione ławki, konfesjonały, okucia drzwiowe, rzeźby i płaskorzeźby w ołtarzach.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć drewnianych kościółków niedaleko Biecza, w tym kościoła w Binarowej.
Drewniana cerkiew w Kwiatoniu
Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Paraskewy w Kwiatoniu należy do najpiękniejszych cerkwi w Polsce. Jak wiele drewnianychc kościołów w okolicach Gorlic, Biecza i Jasła, cerkiew w Kwiatoniu znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.
Od kilku lat co roku w okresie letnim (lipiec-sierpień) w drewnianych kościółkach w Małopolsce, w tym również w Kwiatoniu, odbywają się koncerty w ramach cyklu Muzyka Zaklęta w Drewnie. Jest to niesamowita okazja łącząca możliwość poznania architektury drewnianej oraz muzyki.
Cerkiew w Kwiatoniu została wzniosiona w XVII wieku. Budynek składa się z 3 części, z których każda posiada dach z charakterystyczną banią. Wyposażenie z XIX wieku zostało zachowane, podobnie jak polichromia i malowidła na ścianach. Wszystko to spowodowało, że w 2013 roku cerkiew została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć cerkwi w Kwiatoniu oraz innych drewnianych kościółków w Beskidzie Niskim i na Pogórzu Karpackim.