Muzea i skanseny w okolicach Biecza

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy

Między Bieczem a Jasłem w dolinie rzeki Ropy znajduje się miejsce wyjątkowe nie tylko w regionie Podkarpacia, lecz w całej Polsce – skansen archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy, w którym zrekonstruowano wały obronne, bramy, chaty słowiańskie, kuźnie, a także zbudowano platformę widokową.

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć ze skansenu, które udostępniamy za zgodą Karpackiej Troi, a także do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca:

Karpacka Troja w Trzcinicy # 1 Karpacka Troja w Trzcinicy # 2 Dwa Oblicza w Karpackiej Troi w Trzcinicy # 1 Dwa Oblicza w Karpackiej Troi w Trzcinicy # 2 Dwa Oblicza w Karpackiej Troi w Trzcinicy # 3

Zachęcamy również do zwiedzania skansenu. Rezerwacji można dokonywać od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-15.00 pod nr tel. (13) 44 05 040. Cennik dla zwiedzających dostępny jest stronie internetowej skansenu.

Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie

Muzeum w Cieklinie jest jednym z większych w Polsce, które posiada bogatą kolekcję sprzętu narciarskiego – nart, kijków, butów, wiązań. Ponadto w zbiorach muzeum znajdują się medale, książki i inne materiały dotyczące narciarstwa z ostatnich 120 lat.

Koronka klockowa z Bobowej

Bobowa, miasto w powiecie gorlickim nad rzeką Białą, słynie z koronkowi klockowej, rękodzieła unikalnego w skali całego kraju. Koronka nazywana jest „klockową”, ponieważ wytwarzana jest przy użyciu klocków tzn. szpulek, na które nawienięta jest nić.

Co roku we wrześniu w Bobowej odbywa się Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej. Ponadto z koronką klockową i sposobem jej wyrabiania, można zapoznać się w Galerii Koronki Klockowej przy Centrum Kultury w Bobowej.

Synagoga w Bobowej

W Bobowej, która jest słynna w Małopolsce z koronkowi klockowej, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków żydowskiej sztuki sakralnej w Polsce – zbudowana w 1756 r. synagoga. Po II wojnie światowej przez pewien czas stała opuszczona, później mieściły się w niej warsztaty tkackie, jednak po 1993 r. została odremontowana i w 2003 r. została na nowo otwarta.

Obecnie synagoga jest czynnym miejscem kultu, choć nabożeństwa w niej odbywają się rzadko.

Dziegieć z Bielanki

Podróżując na południe od Gorlic warto odwiedzić Bielankę, gdzie w dawnych czasach wytwarzano dziegieć, smołę drzewną powstającą w wyniku destylacji drewna.

W dzisiejszych czasach produkcją dziegciu zajmuje się okazjonalnie jeden z mieszkańców Bielanki.

W okolicach Biecza i Gorlic wiele jest miejsc, które mają swoją bogatą i ciekawą historię. Choć obecnie wiele zawodów wymiera lub wymrze w najbliższym czasie, część pozostaje jako atrakcja turystyczna dostępna w skansenach, muzeach czy centrach kultury.

Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku

W Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, który oddalony jest 7 km od Gorlic i 20 km od Biecza, znajduje się 15 obiektów z wyposażeniem dziewiętnastowiecznej wsi pogórzańskiej. Wszystkie obiekty zostały rozebrane i przeniesione z macierzystych wsi do Skansenu, gdzie zostały zmontowane. Można tutaj obejrzeć chałupę z Gródka i z Moszczenicy, a także izbę oraz kuchnię z wyposażeniem, jakiego w tamtych czasach używali Pogórzanie.

Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku jest oddziałem Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów. Innymi oddziałamia muzeum są Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach, Ośrodek Kasztel w Szymbarku oraz Zagroda Maziarskaw Łosiu. Więcej informacji o oddziałach muzeum można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć, które udostępniamy za zgodą Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów.

Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku # 1 Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku # 2 Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku # 3 Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku # 4

Zagroda Maziarska w Łosiu

We wsi Łosie, znajdującej się w powiecie gorlickim, od końca XIX wieku produkowano smary do maszyn tzw. maź oraz ludowe medykamenty, które były wytwarzane ropy naftowej i produkowanego w wyniku destylacji drewna dziegciu. Producentów, a zarazem kupców z Łosia nazywano „Maziarzami”. Ze swoimi produktami docierali w różne regiony kraju m.in. do Łomży i Warszawy, ale i również na pobliską Słowację. Łemkowe z Łosia, którzy trudnili się maziarstwem, zostali wysiedleni ze wsi w ramach akcji „Wisła” w 1947 roku. Dziś we wsi Łosie znajduje się skansen etnograficzny „Zagroda Maziarska”, w skład której wchodzi chyża, stodoła i spichlerz.