Noclegi w Bieczu, średniowiecznym miasteczku niedaleko Gorlic i Jasła

O Bieczu słów kilka …

Położenie

Średniowieczne miasteczko Biecz, znajdujące się w woj. małopolskim, między Gorlicami a Jasłem, leży nad rzeką Ropą, w obniżeniu Gorlickim, na skraju Beskidu Niskiego. Od granicy ze Słowacją Biecz dzieli ok. 35 km, natomiast od granicy z Ukrainą – ponad 100 km.

Historia

Mały Kraków, jak nazywany jest często Biecz, posiada bogatą i ciekawą historię, rozpoczynającą sie w X wieku. Prawa miejskie Biecz uzyskał w roku 1257. Na wzgórzu obok centrum miasta w XIII wieku został wybudowany zamek. W 1306 roku miasto stało się miastem królewskim oraz pełniło funkcję ośrodka administracyjnego i sądowniczego. Wielokrotnie przebywali w Bieczu królowie Polscy, m.in. Kazimierz Wielki i królowa Jadwiga, będąca obecnie Honorowym Patronem Miasta i Gminy Biecz. Przez miasto przebiegały ważne drogi handlowe m.in. na Węgry. Biecz # 1 Utrapieniem Biecza byli w tych czasach beskidnicy, zbójnicy karpaccy łupiący karawany kupieckie, dlatego Biecz posiadał prawo miecza – kat biecki wykonywał wyroki kary śmierci oraz różnego rodzaju tortury. Do połowy XVI wieku miasto było jednym z największych w Polsce, zaś od XVII wieku zaczęło podupadać, czego przyczyną był potop szwedzki, zarazy i pożary, a także upadek handlu. Po I rozbiorze Polski Biecz znalazł się w zaborze austriackim, w którym zlikwidowano powiat biecki oraz sądownictwo grodzkie. Ze względu na złoża ropy naftowej pod koniec XIX wieku powstało wiele szybów naftowych, które obecnie są już nieczynne. W okresie międzywojennym miasto zaczęło się rozwijać, powstało w tym czasie m.in. Muzeum Ziemi Bieckiej. II wojna światowa zahamowała rozwój miasta i doprowadziła do kolejnego jego upadku. Obecnie Biecz jest niewielkim miasteczkiem, połóżonym w malowniczych okolicach, posiadającym wiele zachowanych zabytków jak część średniowiecznych murów, kościoły czy ratusz.

Biecz # 2

Zabytki

Będąc w Bieczu warto obejrzeć:
– kościół farny pw. Bożego Ciała,
– kościół klasztorny franciszkanów pw. św. Anny,
– cmentarze wojenne z I wojny światowej,
– ratusz z 1450 roku,
– dom Kromera z 1519 roku (tzw. Kromerówka),
– dom zbója Becza z XV wieku,
– gród starościński z pierwszej połowy XVI wieku,
– szpital Świętego Ducha z 1395 roku,
– ruiny zamku na Górze Zamkowej,
– część średniowiecznych murów.

Belna Górna

Belna Górna, stanowiąca część Biecza, położona jest na południowy wschód od centrum miasta. Kiedyś znajdował się tam folwark, będący własnością starostów bieckich. Belna Górna znajduje się na wzgórzu miasteczka, skąd można podziwiać piękne okoliczne widoki.

Beskid Niski

Niewiele na Beskidzie Niskim mamy miast, tak naprawdę – żadnego konkretnego. Gorlice, największe miasto regionu jedni włączają w obszar BN, inni nie. Tak samo jest z miasteczkiem do którego dziś Was zabieramy. Przed Wami miasto królewskie Biecz. (źródło: http://lemkowyna.blogspot.com/2013/02/miasto-krolewskie-biecz.html).

W taki sposób o Bieczu napisane jest na jednym z blogów. Zarówno Biecz jak i Gorlice przez niektórych są włączane do obszaru Beskidu Niskiego, przez innych nie. A co o Bieczu i jego położeniu pisze się na innych portalach i serwisach ?

Na stronie internetowej Lokalnej Organizcji Turystycznej Beskid Niski wspomina się o Bieczu w taki sposób:

Biecz – miasteczko (ok. 5 000 mieszkańców) leżące na granicy Beskidu Niskiego, w województwie małopolskim, nad rzeką Ropą, najstarsze z miast Podkarpacia (źródło: http://www.beskidniski.org.pl/his_atr.php).

Północą granicę, o której mowa powyżej, wyznacza droga krajowa 28, która przez Biecz przebiega:

Z turystycznego punktu widzenia region Beskidu Niskiego został ograniczony od zachodu doliną Białej Dunajcowej, od wschodu -doliną Osławy i Osławicy, od południa granicą państwową, a od północy obniżeniem Dołów Jasielsko-Sanockich, limitowanym przebiegiem drogi krajowej nr 28 (Zator – granica państwa) na odcinku Nowy Sącz – Gorlice – Jasło – Krosno -Sanok (źródło: http://www.beskidniski.org.pl/war_pol.php).

O północnej granicy Beskidu Niskiego wyznaczoną przez drogę krajową 28 mowa jest również na innym portalu http://www.rudawka.pl/beskid-niski.

Inne źródła z kolei podają w sposób bardziej ogólny:

Północną granicę Beskidu tworzy linia przebiegu trasy kolejowej Nowy Sącz-Stróże, dalej Obniżenie Gorlickie i Doły Jasielsko-Sanockie (źródło: http://www.ktg.hg.pl/niski.html).

Podobnie o granicy północnej wspomina się w http://www.gory.info/artyk.php?id=50,
http://www.beskidniski.pl/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=79,
http://www.pttk.pl/zycie/teksty/index.php?co=tomek01,
http://www.e-beskidy.com/pasma-beskidzkie/57-beskid-niski.html.

Z kolei inne źródła podają, że Biecz znajduje się w Beskidzie Niskim (nie podają czy miasteczko znajduje się na granicy regionu):
http://fotowycieczki.blogspot.com/2011/02/biecz-i-szymbark.html,
http://www.rmf.fm/swoja-droga/show,295,biecz.html.

Niezależnie od tego, czy Biecz znajduje się na granicy Beskidu Niskiego, czy też już nie jest przez niektórych włączany do tego obszaru geograficznego, pewne jest, że Biecz jest pięknym, średniowiecznym miasteczkiem, położonym w malowniczym regionie, w którym warto się zatrzymać i spędzić czas.

Zapraszamy wszystkich odwiedzających Biecz i Jasło do noclegów w domkach, w urokliwym miejscu w górach..

Dodatkowe informacje

Więcej informacji o Bieczu na stronie www.biecz.pl.

Szlaki turystyczne

Królewski szlak rowerowy (kolor szlaku – zielony)

Szlak nawiązuje do terenów związanych z przejazdem i pobytem królów. Trasa rozpoczyna się w Bieczu i prowadzi przez Strzeszyn – Klęczany – Bystrą – Szalową – Bugaj – Stróże – Grybów – Kamionkę Wielką – Nowy Sącz – Stary Sącz – Gołkowice Dolne – Obidzę na Przełęcz Przysłop.

Rożnowice # 1

Całkowita długość szlaku wynosi 112,5 km, natomiast róznica wysokości do 2000 m. W większości szlak prowadzi drogami asfaltowymi, w mniejszym stopniu drogami leśnymi i gruntowymi.

W okolicach Bieczu warto wybrać się na odcinek szlaku przez Strzeszyn i Klęczany.

Podrózując Królewskim Szlakiem Rowerowym warto na dłużej zatrzymać się na samym początku trasy tj. w Bieczu, średniowiecznym miasteczku.

Winny szlak rowerowy (kolor szlaku – żółty)

Szlak nawiązuje do szlaku handlu winem z Węgier do Biecza, Gorlic i Krakowa. Trasa rozpoczyna się w Koniecznej i prowadzi przez Radocynę – Wołowiec – Bartne – Ropicę Górną – Sękową – Libuszę – Korczynę – Biecz – Binarową – Kwiatonowice – Moszczenicę – Łużną – Bobową – Gródek n/Dunajcem – Rożnów do Tropia, gdzie łączy się z głównym szlakiem Karpackim Szlakiem Rowerowym.

Rożnowice # 2

Całkowita długość szlaku wynosi 155 km, natomiast różnica wysokości do 1000 m. W większości szlak prowadzi drogami asfaltowymi, w mniejszym stopniu drogami leśnymi i gruntowymi.

W okolicach Bieczu warto wybrać się na odcinek szlaku:
– od Biecza w kierunku Sękowej przez Korczynę i Libuszę;
– albo od Biecza w kierunku Moszczenicy przez Binarową i Kwiatonowice.

Okolice Gorlic

Najciekawszy krajobrazowy odcinek niedaleko od Biecza znajduje się w okolicach Binarowej, skąd można podziwiać piękne widoki z otwartych grzbietów gór i pagórzy.

Podróżując Winnym Szlakiem Rowerowym warto zatrzymać się w Bieczu, średniowiecznym miasteczku, oraz w Binarowej, gdzie znajduje się piękny kościół drewniany.

Szlak pieszy, niebieski Biecz – Ferdel (648 m n.p.m.)

Niebieski szlak z Biecza

Pod koniec 2014 roku niedaleko domków na Belnej zamontowone zostały nowe oznaczenia szlaku turystycznego oznaczonego kolorem niebieskim, który prowadzi z Biecza na Belną Górną, natomiast docelowo ma prowadzić przez Rozdziele na Ferdel (648 m n.p.m.) (szczyt w Beskidzie Niskim niedaleko miejscowości Wapienne).

Wytyczony szlak zaczyna się od Ratusza w Bieczu, następnie biegnie ulicami: Grodzką, Fuska, Tumidajskiego, a potem przez kładkę dla pieszych na Przedmieściu Dolnym (za Ogniwem), potem ścieżką na Belną Dolną koło kapliczki pod lipą i dociera na Belną Górną drogą obok naszego ośrodka wczasowego do krzyża.

Jeszcze niedawno szlak ten był zapomniany, bowiem pod koniec lat 90 nastąpiła kasacja szlaku z Biecza do Rozdziela. Wtedy trasa biegła troszkę inaczej, bowiem turyści szli z Biecza przez Korczynę, a nie przez Belną Górną. Obecnie został wytyczony fragment szlaku od Biecza na Belną Górną. Mamy nadzięję, że dalszy odcinek prowadzący przez gminę Lipinki aż do Rozdziela również zostanie w najbliższym czasie wytyczony przez gorlicki oddział PTTK.

Zachęcamy do wędrówki nowym szlakiem z Biecza 🙂

Szlak św. Jadwigi Królowej

Szlak św. Jadwigi Królowej powstał w związku z pobytem Królowej w Bieczu. Na trasie zobaczyć można dolinę rzeki Ropy, Górę Zamkową, las grodzki i wiele zabytków w miasteczku.

Trasa rozpoczyna się w Kolegiacie Bożego Ciała w Oratorium św. Jadwigi. Następnie prowadzi obok murów obronnych z basztą, placu z pomnikiem bpa Marcina Kromera i Domu Kromera, w którym obecnie znajduje się muzeum. Dalej trasa biegnie przez rynek w Bieczu i Ratusz, Kapliczkę św. Floriana, a potem do gotyckiego szpitala św. Ducha i Grodu. Następnie prowadzi do kościoła OO. Franciszkanów. Kolejnym etap szlaku jest bardzo malowniczy, bowiem trasa biegnie doliną rzeki Ropy aż do Góry Zamkowej. Później szlak bienie przez wzgórze Harta i do ul. ks. Bochniewicza. Trasa kończy się przy cmentarzu nr 106 z I wojny światowej, obok Kolegiaty Bożego Ciała.

Karpacko-Galicyjski Szlak Naftowy – kopalnie ropy i muzea

Jeden z wielu kiwonów koło Biecza

Karpacko-Galicyjski Szlak Naftowy stanowi początek transgranicznego Szlaku Naftowego, które w Polsce rozpoczyna się w Gorlicach i biegnie przez Jasło, Sanok, Ustrzyki Dolne w kierunku Ukrainy.

Celem wyznaczenie szlaku było ocalenie reliktów przemysłu naftowego, który w okolicach Biecza i Gorlic rozwijał się od drugiej połowy XIX wieku.

Na ziemi gorlickiej szlak prowadzi m.in. przez Libuszę, gdzie znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii. W muzeum można zobaczyć m.in. rekonstrukcje szybów naftowych.

W okolicznych miejscowościach Biecza np. na Korczynie czy w Krygu do dziś znajdują się nieczynne w znacznej większości kiwony.

Z kolei w Lipinkach i Kobylance w dalszym ciągu działają jeszcze kopalnie ropy.

Szlak Architektury Drewnianej – kościoły w Binarowej, Rożnowicach i Libuszy

Na Szlaku Architektury Drewnianej, który powstał w 2001 roku, znajduje się wiele malowniczych kościołów i cerkwi. W bliskiej okolicy Biecza znajdują się trzy kościoły drewniane wchodzące w skład szlaku:
kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej,
kościół św. Andrzeja w Rożnowicach,
kościół NMP w Libuszy.

Zapraszamy do obejrzenie zdjęć drewnianych kościołów oraz do spojrzenia na mapę, na której zaznaczyliśmy położenie wymienionych kościołów.

Legendy o Bieczu

O zbóju Beczu

Czy wiesz skąd pochodzi nazwa miasteczka Biecz? Ponoć legenda głosi, że związana jest ona ze zbójem Beczem, który napadał na karawany, kradł monety, naczynia i biżuterię, ale i również czasami uwalniał niewolników. Pewnym razem uwolnił on sierotkę o imieniu Bietka, jednak ze względu na to, że nie mógł zająć się jej wychowaniem, oddał ją do dworu książecego. Z biegiem czasu kupcy przewożący karawanami bogactwa coraz częściej skarżyli się królowi, że są napadani, najczęściej przez Becza, stąd król nakazał pojmać zbója. W trakcie, gdy Becz modlił się, został on otoczony i pojmany, a nastepnie skazany na karę śmierci. Gdy kat przygotowywał się do wykonania wyroku, z tłumu ludzi, który zgromadził się, by przyglądać się egzekucji, wybiegła młoda dziewczyna – Bietka. Narzuciła na niego białą chustę i krzyknęła „Mój Ci on”. Uwolniony Becz w ramach skruchy wszystkie swoje dobra, które zdobył, przeznaczył na wybudowanie miasteczka na wzgórzu, nad rzeką Ropą – tam, gdzie uwolnił Bietkę.

O szkole katów

W dawnych czasach przez Biecz przebiegały ważne szlaki handlowe na Węgry lub do Polski. Często zdarzało się, że na przejeżdzające karawany napadali beskidzcy zbójnicy, co zrodziło potrzebę wykonywania wyroków na schwytanych zbójnikach. Z tego też względu w Bieczu, który posiadał prawo miecza (prawo do skazywania i wykonywania wyroków śmierci) oraz swojego kata, można było łatwo ukończyć przepisany czas terminowania. Biecki kat był często wypożyczany do innych miast (do Tarnowa, Rzeszowa, Jasła czy Krosna) do wykonywania wyroków i tortur. Pozostałością po kacie w Bieczu jest np. miecz katowski w muzeum w Kromerówce. Wg legendy w Bieczu urzędował kat Jurko, który pochodził z arystokratycznej rodziny, był człowiekiem z wykształceniem i znajomością kilku języków. Podobno w przypadku zbiorowych egzekucji Jurko miał upodobanie cytować fragmenty książek Homera czy Horacego.

O cudzie w szpitalu św. Ducha w Bieczu

Legenda o cudzie w szpitalu św. Ducha jest jedną z najbardziej znanych bieckich legend, ściśle związaną z królową Jadwigą, która w czasie obchodu w szpitalu zwróciła uwagę na nieopatrzonego człowieka. Ze względu na to, że nikt nie pomógł choremu, królowa zdecydowała się mu pomóc. Po opatrzeniu ran św. Jadwiga powiedziała, że zrobiła to w imię Miłosierdzie Bożego, po czym chory uzdrowiał, a następnie znikł. Św. Jadwiga zrozumiała, że chorym człowiekiem był sam Jezus Chrystus.

Zapisz

Zapisz