Atrakcje w Beskidzie Niskim i Sądeckim, niedaleko Gorlic i Biecza

Co warto zobaczyć i gdzie się wybrać w okolicach Biecza, Gorlic i Jasła

Oprócz atrakcyjnej oferty wypoczynkowej, turystycznej i sportowej zaletą tego regionu jest baza noclegowa. Polecamy noclegi w Beskidzie Niskim.

Stacja narciarska Magura Małastowska

25 km od Belnej Górnej Na Magurze Małastowskiej dostępna jest jedna trasa zjazdowa o długości 1400 m. Trasa jest w całości oświetlona i ratrakowana, a także sztucznie naśnieżana.

Stacja narciarska Jaworzyna Krynicka

60 km od Belnej Górnej Stacja narciarska na Jaworzynie Krynickiej udostępnia dla narciarzy 7 tras zjadowych z kolejką gondolową, wyciągami krzesełkowymi i orczykowymi.

Stacja narciarska Smerekowiec

35 km od Belnej Górnej W Smerekowcu dostępna jest jedna trasa zjazdowa w całości oświetlona i ratrakowana, a także sztucznie naśnieżana.

Stacja narciarska Słotwiny w Krynicy-Zdrój

55 km od Belnej Górnej Na Słotwinach dostępnych jest kilka tras zjazdowych, w całości oświetlonych i ratrakowanych, a także sztucznie naśnieżanych.

Stacja narciarska Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla

90 km od Belnej Górnej Na stacji narciarskiej Dwie Doliny jest wiele tras zjazdowyh, w większości oświetlonych i sztucznie naśnieżanych. Obie doliny od strony Muszyny i Wierchomlii są ze sobą połączone.

Opusczona wioska – Nieznajowa

40 km od Belnej Górnej Jedna z wielu w Beskidzie Niskim opuszczonych łemkowskich wsi, która do czasu akcji Wisła w roku 1947 tętniła życiem. Dziś pozostały tutaj jedynie ślady dawnych zabudowań oraz charakterystyczne, łemkowskie krzyże.

Opuszczona wioska – Radocyna

42 km od Belnej Górnej Kolejna z opuszczonych łemkowskich wsi, położona w dolinie Wisłoki. W czasie akcji Wisła mieszkańców wysiedlono na tzw. Ziemie Odzyskane, cerkwie grekokatolicką rozebrano, a pozostały zabudowania zostały ograbione.

Historyczne miasteczko – Biecz

3 km od Belnej Górnej Zapraszamy do zapoznania się z historią Biecza, jego najcenniejszymi zabytkami, z legendami związanymi z miasteczkiem, a także do obejrzenia zdjęć Biecza. Zapraszamy również do skorzystania z noclegów w domkach w Ośrodku Wczasy pod Gruszą.

Ciężkowice – Skamieniałe Miasto

29 km od Belnej Górnej Rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto położony jest na wzniesieniu Skała (365 m n.p.m.). Przez rezerwat prowadzi niebieski szlak turystyczny. Każda ze skałek posiada swoją nazwę np. Piekło, czy też Czarownica.

Popradzki park krajobrazowy

95 km od Belnej Górnej Park jest jednym z największych Polsce parków krajobrazowych. Obejmuje on Beskid Sądecki i jego najwyższy szczyt tj. Radziejową o wysokości 1262 m n.p.m.

Magurski park narodowy

21 km od Belnej Górnej Jest jednym z 23 parków narodowych Polsce. Został utworzony w 1995 roku. Obejmuje on część Beskidu Niskiego – górne dorzecze Wisłoki oraz pasmo Magury Wątkowskiej.

Kościół w Sękowej

18 km od Belnej Górnej Kościół filialny św. Filipa i Jakuba w Sękowej, zbudowany w roku 1520, jest jednym z najcenniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce. W 2003 roku został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kościół w Binarowej

7 km od Belnej Górnej Pierwszy kościół w Binarowej zbudowano ok. 1400 roku, jednak spłonął on pod konieć XV w.. Obecnie istniejący kościół pw. św. Michała Archanioła zbudowano ok. 1500 roku.

Kościół w Libuszy

10 km od Belnej Górnej Kościół NMP w Libuszy zbudowano ok. 1513 roku. Po pożarze w roku 1986, po którym ocalała zakrystia i nadpalone ściany oraz krzyż, rozpoczęto jego odbudowę w 1996 roku. Niestety został podpalony po raz kolejny i nie dało się już go uratować.

Kościół w Rożnowicach

12 km od Belnej Górnej Kościół św. Andrzeja w Rożnowicach powstał w latach 1756-64 w miejscu poprzedniego kościoła. Wystrój wnętrza kościoła jest późnobarokowy, natomiast ołtarze rokowe pochodzą z XVIII w.

Cerkiew w Kwiatoniu

45 km od Belnej Górnej Cerkiew greckokatolicką św. Paraskewi jest jedną z najpiękniejszych zabytków architektury drewnianej w Małopolsce. Wystrój wnętrza stanowi polichromia z 1811 r. oraz ikonostas z 1904 r., a także ołtarze główny oraz boczne.

Cerkiew w Kotani

46 km od Belnej Górnej Cerkiew greckokatolicka św. Kosmy i Damiana, wzniesiona w XVIII w. i gruntownie wyremontowana w 1841 r., jest jedną z najcenniejszych zabytków architektury drewnianej na Podkarpaciu.

Cerkiew w Męcinie Wielkiej

22 km od Belnej Górnej Cerkiew greckokatolicka św. Kosmy i Damiana w Męcinie Wielkiej została zbudowana w 1807 r.. Znajdziemy w niej kompletny ikonostas (ściane z ikonami) z XIX w. oraz dwa XIX-wieczne ołtarze boczne.

Cerkiew w Ropicy Górnej

27 km od Belnej Górnej Cerkiew filialna greckokatolickia św. Michała Archanioła w Ropicy Górnej powstała w 1813 lub 1819 r.. Znajdziemy w niej ikonostas z XVIII w. oraz barokowe ołtarze.

Cerkiew w Krzywej

39 km od Belnej Górnej Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Kosmy i Damiana, obecnie kościół rzymskokatolicki, zaczęto wzności w 1924 r. na miejscu wcześniej spalonych świątyń. W kościele znajdują się m.in. ołtarze boczne z XIX w.

Cerkiew w Gładyszowie

40 km od Belnej Górnej Cerkiew prawosławna pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Gładyszowie. Wzniesiona została w 1857 roku, natomiast w latach 1978-1982 została gruntownie wyremontowana.

Cerkiew w Świątkowej Wielkiej

50 km od Belnej Górnej Cerkiew św. Michała Archanioła w Świątkowej Wielkiej została wzniesiona w 1757 r. We wnętrzu cerkwi znajduje się polichromia z II połowy XVIII w.

Cerkiew w Świątkowej Małej

49 km od Belnej Górnej Cerkiew św. Michała Archanioła w Świątkowej Małej, wybudowana w 1762 r., jest jedną z najstarszych cerkwi na zachodniej łemkowszczyźnie. Na przełomie XIX i XX w. została przebudowana i wyremontowana.

Jezioro Klimkówka

40 km od Belnej Górnej Sztuczne jezioro z zaporą utworzone zostało na rzece Ropie w 1994 roku. Zbiornik wodny pełni funkcje nie tylko turystyczne i krajobrazowe, ale również energetyczne oraz przeciwpowodziowe.

Lackowa – 997 m n.p.m.

63 km od Belnej Górnej Najwyższy szczyt Beskidu Niskiego w Polsce o wysokości 997 m n.p.m., znajdujący się na granicy Polski ze Słowacją. Na szczyt dotrzemy zielonym (rozpoczynającym się w Wysowej-Zdrój) i czerwonym szlakiem.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz